FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Czas oczekiwania na zamówienie może wynieść od kilku dni do kilku tygodni, a czas oczekiwania na realizację zamówienia może się wydłużyć do kilku miesięcy, zwłaszcza dla nietypowych produktów. Pomiar stolarki wykonujemy w ciągu 3 dni roboczych, skracając ten czas w okresie zimowym. Wykonujemy ciepły montaż okien zgodnie z aktualnymi przepisami i posiadamy certyfikat montażowy niemieckiego instytutu w Rosenheim.

Nasza firma zajmuje się również demontażem i montażem okien w istniejących budynkach. Wycena i pomiar są bezpłatne dla naszych klientów, a także oferujemy pomoc w przygotowaniu dokumentacji do programu Czyste Powietrze, obejmującego dofinansowanie na termomodernizację budynków. Nasze drzwi i bramy garażowe spełniają również wymogi tego programu.

Czas oczekiwania może wynosić od kilku dni do kilku tygodni, a w niektórych przypadkach nawet miesięcy, zwłaszcza jeśli zamawiane produkty są nietypowe lub niestandardowe. Wykonanie montażu powiązane jest z czasem oczekiwania na dostawę okien, drzwi, bram. Zazwyczaj dostarczenie ich zajmuje co najmniej 5 tygodni, a w przypadku nietypowych kolorów lub kształtów, oczekiwanie na realizację zamówienia może się nawet przedłużyć do kilku miesięcy.

Pomiar wykonujemy do 3 dni roboczych, w okresie zimowym ten czas może być skrócony.

Czas oczekiwania na okna zależny jest od sezonowości co wiąże się ze zwiększeniem ilości zamówień. Produkcja trwa od 3 – 5 tygodni jeżeli chodzi o okna PVC, aluminium nieco dłużej. Termin montażu ustalany jest indywidualnie z klientem.

Tak wykonujemy ciepły montaż okien, zgodnie ze sztuką budowlaną, aktualnymi przepisami, posiadamy certyfikat montażowy niemieckiego instytutu w Rosenheim, szczelny montaż stanowi 90% naszych usług w przypadku nowych domów.

Ciepły montaż okien to nowoczesny sposób na montaż stolarki okiennej. Przy montażu oprócz podkładu z piany stosuje się taśmy paroprzepuszczalne oraz paroszczelne, dzięki których minimalizowane są mostki termiczne. Montaż trójwarstwowy chroni piankę montażową przed takimi czynnikami woda, powietrze, promieniowanie UV.

Zajmujemy się wymianą okien w istniejącym budownictwie. Zakres prac to montaż/demontaż/uzupełnienie ubytków oraz jeżeli jest taka możliwość i oczekiwania klienta wykonujemy również montaż szczelny.

Tak, wycena i pomiar dla naszych klientów są bezpłatne

Tak, pomagamy w przygotowaniu dokumentacji niezbędnej do skorzystania z programu, umożliwiającego uzyskanie dofinansowania na termomodernizację budynków.

Tak, nasze bramy garażowe i drzwi zewnętrzne spełniają wymogi programu Czyste Powietrze.

Obecna architektura budynków wymusiła na producentach odejście od standardowych rozmiarów konstrukcji okiennych. Stolarka jest dopasowywana do otworów. Wymieniając okna w istniejących domach czy mieszkaniach spotykamy się z „typowymi” rozmiarami, mimo wszystko jest to okno produkowane na wymiar (do istniejącego otworu).

Stawka podatku VAT zależna jest od kilku czynników, w jakim budynku montowane są okna (mieszkalny, gospodarczy, lokal usługowy...), powierzchni budynku mieszkalnego, zakupu z usługą lub bez.
W przypadku zakupu okien do domu z montażem o powierzchni do 300 m2 podatek VAT wynosi 8%. Po przekroczeniu 300 m2, proporcjonalnie faktura dzielona jest na 8 lub 23T% VAT.
Jeżeli montaż odbywa się w budynku gospodarczym, nie połączonym z budynkiem mieszkalnym, stawka VAT wynosi 23%.
Okna montowane w budynkach usługowych, produkcyjnych... opodatkowane są stawką 23% VAT.
W przypadku zakupu okien bez montażu, niezależnie czy do domu czy innego budynku stawka VAT zawsze wynosi 23%.

To zależy od wielu czynników, rozmiarów stolarki, koloru okien, miejsca montażu, intensywności użytkowania....
W sytuacji bardzo dużych konstrukcji lepszym rozwiązaniem będą okna aluminiowe Aluhaus. Okna PVC mają duże ograniczenia konstrukcyjne w przeciwieństwie do aluminium, gdzie można wykonać ściany fasadowe, połączenia narożne szyb stepowane, wielkogabarytowe systemy przesuwne HST.
Jeżeli okna są niewielkie i montowane są w budynku mieszkalnym zdecydowanie polecamy PVC.
Często w budynkach mieszkalnych wykonujemy mieszane konstrukcje. Okna aluminiowe możemy okleić w tym samym kolorze co PVC.
Do budynków usługowych o dużej intensywności użytkowania polecamy stolarkę aluminiową, bardziej odporną na odkształcenia i trwalszą.

Gwarancja na okna Oknoplast wynosi 7 lat. Aluhaus daję gwarancję na stolarkę okienną na 5 lat, a aż 10 na powłokę lakierniczą. Na szczelność pakietów szybowych gwarancja wynosi 10 lat.
Okna Oknoplast są certyfikowane przez renomowany niemiecki instytut certyfikacji IFT Rosenhaim, co daje gwarancję najwyższej jakości.

“Najlepsze” będzie zależało od wielu czynników m.in indywidualnych preferencji, budżetu i warunków panujących na danym tarasie, dlatego zachęcamy do przyjścia do naszego salonu, a dopasujemy okno tarasowe skrojone na miarę Twoich potrzeb.

System Slide
System podnoszono - przesuwny HST w kilku wersjach (Motion, Motion S, Premium), dedykowany do dużych przeszkleń
System uchylno - odstawy PSK
W oknach aluminiowych systemy HST podnoszono – przesuwny.

Najbardziej popularnym systemem okiennym wśród naszych klientów jest system Prismatic. Jest optymalnym rozwiązaniem oferującym bardzo dobre parametry termiczne, statyczne przy nieco niższej cenie niż okna PAVA czy Winergetic.

System Koncept jest najbardziej budżetową opcją spośród naszej oferty.

Okna aluminiowe cechują się największą odpornością na czynniki zewnętrzne. Gwarancja na powłokę lakierniczą wynosi nawet 10 lat, aluminium jest odporne na czynniki zewnętrzne, które powodują np. korozję na profilach stalowych.

1. Nieotwierane (Fixy): Wykorzystywane w dużych przeszkleniach lub tam, gdzie nie trzeba otwierać okien do wentylacji pomieszczenia.

2. Uchylne: Idealnie sprawdzi się tam, gdzie nie da się otworzyć okna, np. w halach sportowych czy budynkach użyteczności publicznej.

3. Rozwierne: Otwierają się do wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczenia.

4. Rozwierno-uchylne: Pozwalają na pełne otwarcie lub uchylenie skrzydła do wewnątrz, często wybierane w budynkach mieszkalnych i biurowych.

5. Rozwierane lub uchylno-rozwierane z funkcją równoległego odstawienia skrzydła od ościeżnicy: Innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia wygodne i bezpieczne wietrzenie.

6. Przesuwne: Często używane w oknach tarasowych, pozwalają na oszczędność miejsca.

7. Uchylno-przesuwne: Możliwość uchylenia lub otwarcia skrzydła przez przesunięcie.

8. Obrotowe: Spotykane w oknach okrągłych lub prostokątnych, zajmują niewiele miejsca podczas otwierania.

9. Odchylne: Alternatywa dla standardowych okien uchylnych, otwierane na zewnątrz od dołu, co pozwala na wentylację nawet podczas deszczu.

Ruchomy słupek ruchomy element konstrukcji okna, który jest trwale połączony tylko z jednym skrzydłem. Dzięki zastosowaniu słupka ruchomego, po otwarciu obu skrzydeł powstaje przestrzeń bez podziału, tak jak przy słupku stałym. To rozwiązanie najczęściej stosowane jest w oknie balkonowym z wyjściem na taras.

1. Slide:
- Najnowsze rozwiązanie drzwi tarasowych przesuwnych.
- Posiadają innowacyjny mechanizm okuciowy, zapewniający prostą i intuicyjną obsługę.
- Minimalistyczny design maksymalizuje przeszkloną powierzchnię, optycznie powiększając przestrzeń.

2. HST
- To wysuwane drzwi balkonowe, umożliwiające całkowite otwarcie.
- Charakteryzują się dużymi przeszklonymi powierzchniami
- Idealne dla dużych przeszkleń i budownictwa jednorodzinnego.

3. PSK
- To okna przesuwno-skrętne, które łączą możliwość przesuwania i uchylania skrzydła.
- Wykorzystują standardowe profile okienne i specjalne okucie -uchylno-przesuwne.
- Często stosowane jako ekonomiczna alternatywa dla innych systemów.

Nawiewnik okienny to urządzenie montowane w górnej części ramy okiennej, które umożliwia przepływ świeżego powietrza z zewnątrz do wnętrza budynku. Wspomaga naturalną wentylację poprzez poprawę cyrkulacji powietrza, dlatego zdecydowanie warto ją stosować.

Okna jedno- i dwuskrzydłowe różnią się ilością ruchomych części, czyli skrzydeł, które można otwierać i zamykać.

Współczynnik izolacyjności akustycznej okna, oznaczony jako Rw w decybelach (dB), informuje nas o tym, jak skutecznie okno redukuje hałas z zewnątrz. Im wyższa wartość Rw, tym lepsza izolacja dźwięków.
Dlatego zalecamy skupić się na wyborze okien o izolacyjności dźwiękoszczelnej w przedziałach 30 – 40 dB w dzień i 25 – 35 dB w nocy.