Okno pasywne – jakie daje korzyści? 

Wpisy

Planujesz zakup energooszczędnych okien, by zapewnić sobie i swoim bliskim komfort termiczny? Masz dość uciążliwych przeciągów w swoim domu i stale rosnących rachunków za ogrzewanie? A może jesteś na etapie planowania budowy własnego lokum i zastanawiasz się, czy warto mieć okno pasywne? Jakie daje korzyści i dlaczego warto je wybrać? Sprawdź. 

Okno pasywne – zapewnia komfort cieplny przez cały rok  

Co sprawia, że okna pasywne cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów i osób prywatnych? Wyróżnia je bardzo niski współczynnik przenikania ciepła (Uw), mniejszy niż 0,8 W/ (m²K) dla strefy klimatycznej umiarkowanie chłodnej. Okna te mają też współczynnik przenikania ciepła szyb (Ug) na poziomie poniżej 0,7 W/ (m²K). Oznacza to, że świetnie zatrzymują ciepło, nagromadzone w pomieszczeniach i zapewniają komfort cieplny przez cały rok. 

Okno pasywne ma szczelny, wielokomorowy profil drewniany, aluminiowy lub PVC, a także pakiet trzech wysokiej jakości szyb i precyzyjne uszczelki. Wszystkie te elementy uniemożliwiają powstawanie mostków termicznych, czyli miejsc szczególnie narażonych na wycieki energii cieplnej. Solidna szyba i rama okienna tworzą monolityczną całość, skutecznie zapobiegając utracie ciepła. 

Wpływ na zdrowie – okna pasywne 

Dlaczego ludzie wybierają do swoich domów okna pasywne? Duże, przeszklone przestrzenie, zorientowane w kierunku południowym, doskonale doświetlają pomieszczenia, co z kolei bardzo korzystnie wpływa na ludzki organizm. We wnętrzach, rozświetlonych naturalnym światłem słonecznym, ciało samoczynnie wytwarza witaminę D. Jest ona bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju ludzkiego organizmu, to właśnie dzięki niej masz siłę do działania i pozytywny nastrój każdego dnia! 

Większość dostępnych na polskim rynku okien pasywnych to modele dźwiękoszczelne. Jeśli zatem mieszkasz w sąsiedztwie ruchliwej ulicy czy chodnika, zachowujesz w swoim domu komfort akustyczny przez całą dobę. Możesz spokojnie się wyspać, zdrzemnąć lub pracować, bez nadmiaru męczących dźwięków, dochodzących z zewnątrz. Gdy nie stresujesz się na co dzień hałasem, unikasz wielu cywilizacyjnych chorób, takich jak: depresja, nadciśnienie czy nerwica. 

Jakie oszczędności dają okna pasywne 

Jakie inne korzyści dają okna pasywne i dlaczego warto zwrócić na nie uwagę? To stolarka, która powstała z myślą o najnowocześniejszym budownictwie energooszczędnym, czyli takim, w którym zużycie energii jest minimalne, na poziomie 15 kWh/m2 na rok. Kiedy okna są szczelne i odpowiednio doświetlają wnętrza, zużycie energii jest wówczas niskie – wydatki na ogrzewanie maleją, a Ty masz więcej pieniędzy na inne, domowe zakupy. 

Nietuzinkowy design okien pasywnych 

Kolejną zaletą ciepłego montażu okien jest to, że zapewnia on wysoki poziom izolacyjności akustycznej. Energooszczędność, doświetlenie wnętrz i dźwiękoszczelność to nie jedyne atuty, jakie ma okno pasywne. Jakie daje korzyści? Na uwagę zasługuje też jego nietuzinkowe wzornictwo i możliwość kreowania różnych, niebanalnych aranżacji. Okna pasywne dostępne są w wielu różnych odsłonach i wersjach kolorystycznych, a w katalogach producentów bez trudu znajdziesz stolarkę na miarę swoich oczekiwań oraz koncepcji architektonicznej.