Poradnik Wymiany Okien – Kiedy Wymiana Okien Jest Konieczna?

Wpisy

KIEDY WYMIANA OKIEN JEST NIEZBĘDNA LUB PRZYNIESIE WYMIERNE KORZYŚCI?

Decydując się na wymianę stolarki okiennej należy się do niej odpowiednio przygotować. Do dość duże wyzwanie, natomiast na pewno w przyszłości przyniesie same korzyści. Choćby poprzez odczucie lepszego komfortu, bo nie będzie przez okna wiało, nie będzie czuć chłodu zimą lub w dni wietrzne, woda nie będzie przeciekać i zimą zamarzać….

Wymiana starych okien na nowe gwarantuje nam dożo więcej korzyści, mianowicie:

  • Ograniczą straty ciepła co przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie.
  • Wyciszą pomieszczenie co przełoży się na wyższy komfort przebywania w domu, w którego otoczeniu na co dzień bywa głośno
  • Podczas wymiany okien często zmianie decydujemy się na bardziej spektakularne zmiany, np. zwiększenie powierzchni przeszkleń. Co przekłada się na większą ilość światła a to ma bardzo pozytywny wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie

Jak się przygotować do wymiany okien na nowe?

Jeżeli proces zostanie odpowiednio zaplanowany i trafimy na kompetentnego doradcę, poszczególne etapy przebiegną bezboleśnie. Co możesz zrobić sam i jak się przygotować do wstępnej rozmowy?

wymiana-okien-prim-oknoplast

Pomierz wstępnie okna

Wystarczy zmierzyć wewnętrzne wnęki okienne i podać ich szerokość i wysokość. Nie chodzi o podanie dokładnych rozmiarów. Po zdecydowaniu się na zakup okien w danej firmie, fachowiec dokona dokładnych pomiarów i ustali z Tobą podziały, kierunki otwierania, rodzaj montażu i inne niezbędne informacje potrzebne do realizacji wymiany stolarki.

Zrób zdjęcie starych okien z zewnątrz i wewnątrz lub o nich opowiedz

Różnorodność montowanej stolarki na przełomie wielu lat doprowadziła do tego, że do każdej wymiany należy podejść indywidualnie. Inaczej demontuje się okna z PVC inaczej drewniane. Okna skrzynkowe wymagają więcej pracy po ich zdemontowaniu i zamontowaniu nowych aniżeli te wąskoramowe. Jeżeli handlowiec otrzyma takie informacje, łatwiej oceni sytuację i dobierze odpowiedni produkt oraz zakres usługi.

Co z parapetami?

Tutaj też przyda się zdjęcie parapetu i sposobu jego montażu. Nie zawsze da się zdemontować stary parapet bez jego uszkodzenia, wówczas należy zamówić nowe. Z racji tego, że nowe okna mogą mieć inną głębokość zabudowy, istniejący parapet nie będzie pasował i trzeba go usunąć. Zastanów się jaki parapet chcesz mieć, z jakiego materiału jaki kolor. W każdym salonie z oknami będziesz mieć możliwość wyboru różnych opcji.

Przygotuj szczegóły dotyczące swojego domu / mieszkania

Do prawidłowego doboru stolarki oraz odpowiedniego wsparcia niezbędna jest dodatkowa wiedza na temat inwestycji. Czy jest to dom jednorodzinny, czy wielorodzinny, a może mieszkanie w bloku. Czy budynek znajduje się w cichym miejscu, na wsi albo na obrzeżach miasta, czy może jego centrum, głośne, zatoczone a powietrzu czuć spaliny. A może sąsiad do ogrzewania domu stosuje szkodliwy dla zdrowia opał?

Czy budynek jest zabytkowy, taka informacja również jest istotna, należy sprawdzić czy wygląd okien nie powinien zachować pierwotnego stanu. Mieszkanie w bloku z kolei często wymaga zgłoszenia do spółdzielni lub wspólnoty i i może być objete pewnymi wymogami, np. nawiewniki okienne.

Proces wymiany okien krok po kroku

Jest wieloetapowy, dlatego pomoc specjalisty w dobrym salonie stolarki bardzo go ułatwia.

Pierwszy etap – odwiedź nas lub napisz do nas

Po przygotowaniu niezbędnych informacji odwiedź nasz salon lub napisz do nas. Po przeanalizowaniu obecnej sytuacji oraz zdobyciu wszystkich niezbędnych informacji uzyskasz pomoc w doborze najlepszych rozwiązań oraz podpowiemy gdzie i jak można zdobyć wsparcie finansowe na termomodernizację. Z doświadczenia wiemy, że wiele osób ma obawy przed dofinansowaniami z uwago na skomplikowane procedury w urzędach. Często przez to rezygnują z inwestycji i zamiast oszczędzać na ogrzewaniu ponoszą coraz większe koszty. Lub co gorsze stosują opał szkodliwy dla nich samych i otoczenia. Podpowiemy Ci jak otrzymać dofinansowanie i razem z firmą Oknoplast pomożemy Ci je uzyskać.

Drugi etap – wybierz okna

okna pava oknoplast dębica mielec tarnówNajtrudniejsze masz już za sobą. Teraz czas na wybór rozwiązania dla siebie po przeanalizowaniu wraz z ekspertem w salonie możliwych rozwiązań. Dobry doradca dopasuje właściwy system, doradzi jak dobrze zamontować okna, wytłumaczy czy dane rozwiązanie będzie korzystne i komfortowe. To Ty decydujesz, pamiętaj, że to wybór na wiele lat. Czasem oszczędności są pozorne, wymiana ma przynieść korzyści.

Trzeci etap – profesjonalny pomiar

Podczas tego etapu dokonujemy dokładnego dopasowania nowej stolarki, ustalamy podziały i kierunki otwierania. Ustalamy możliwości i sposób osadzenia okien w murze, zakres prac montażowych. Jeżeli robisz remont domu / mieszkania lub wykonujesz nową elewację po wymianie stolarki, do zakresu wykonawcy wymiany okien należy jedynie ich demontaż i osadzenie, ewentualnie montaż szczelny (trójwarstwowy). W ten sposób oszczędzisz na wykonaniu nowych szpalet. Jeżeli wykonujesz nową wylewkę lub podłogę, bardzo ważna będzie informacja o poziomie nowej, gotowej podłogi. Jeżeli planujesz remont kuchni i nowe meble, ustal na jakiej wysokości chcesz mieć blat roboczy. Ta informacja jest niezbędna jeżeli dół okna chcesz mieć na wysokości blatu.

Czwarty etap – potwierdzenie wyboru stolarki, zakresu pracownika i podpisanie umowy

Po wizycie fachowca na budowie wiemy czego możemy się podczas wymiany spodziewać. Czy np. konieczne jest naruszenie ścian podczas demontażu, czy po stronie wykonawcy leży uzupełnienie ubytków, czy stare parapety mogą zostać….

Po pomiarze okna na nowo zostają wprowadzone zgodnie z właściwymi rozmiarami, kierunkami i wszystkimi wcześniejszymi ustaleniami.

Umowa i jej załączniki to zabezpieczenie dla Inwestora w sytuacjach spornych, np. pomyłką w rozmiarze, kolorze, kierunku… Sprawdź czy umowa zawiera dokładny zakres ustalonych prac oraz specyfikację z oknami. Jeżeli wpłacasz zadatek w gotówce, musisz otrzymać potwierdzenie wpłaty. Umowa to potwierdzenie ustalonej wartości stolarki, sposobu i formy zapłaty, terminu realizacji …..

Piąty etap – realizacja inwestycji

W zależności od sezonu termin realizacji może być różny i trwać od 6 nawet do 12 tygodni. Okna są wykonywane pod indywidualne zamówienie, im więcej zleceń, tym ich produkcja jest dłuższa. To samo dotyczy montażu, przy dużej ilości zleceń oczekiwanie na montaż również się wydłuża. Przy podpisaniu umowy jest to do przewidzenia i wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach może ulec zmianie, na przykład niesprzyjające warunki pogodowe. Oknoplast po wysłaniu zamówienia potwierdza datę dostawy, dlatego wstępną datę planujemy z dużym wyprzedzeniem. Dzięki takiemu planowaniu Inwestor ma czas na przygotowanie się np. wzięcie urlopu. Montaż w zależności od ilości okien i zakresu prac może potrwać 1 – 3 dni.

 

Wymiana okien – najczęściej zadawane pytania

Wymiana okien do duże wyzwanie, które powoduje spore wątpliwości. Dlatego zachęcamy do zadawania pytań, na które chętnie odpowiemy. Poniżej przygotowaliśmy te najczęściej pojawiające się.

To zależy od sytuacji na inwestycji i na jakim etapie wymieniane są okna. Aby to zweryfikować niezbędna jest wizyta fachowca podczas pomiaru. Jeżeli jest wykonana nowa elewacja, okna demontuje się do wewnątrz, tak żeby zminimalizować ryzyko jej uszkodzenia. Łatwiej i taniej wykonuje się nowe szpalety lub uzupełnia ubytki na ścianie od środka niż w elewacji.

Jeżeli okna są wymieniane przed pracami przy elewacji można je zdemontować na zewnątrz.

Tak, jeżeli są w dobrym stanie i przy demontażu możemy naruszyć elewację oraz ściany wewnętrzne. Jeżeli z kolei przy montażu ustalamy, że do minimum należy ograniczyć uszkodzenia szpalet i elewacji, okien z reguły nie da się wyciągnąć w całości. Ramy zostają przecięte i usuwane w elementach.

Ponieważ nowe okna często mają różną głębokość niż te stare, może zajść konieczność częściowego demontażu podłogi. Lub odwrotnie, powstaje szczelina, którą należy uzupełnić. Ponowny montaż lub dorobienie brakującego elementu leży po stronie inwestora.

Do zakresu prac ekipy montażowej należy przede wszystkim prawidłowe zamontowanie stolarki. Zgodnie ze sztuka budowlaną, wytycznymi Instytutu Techniki Budowlanej. Wykonanie nowych szpalet lub uzupełnienie ubytków w zależności od ustaleń mogą leżeć po stronie inwestora lub wykonawcy. Ubytki i nowe szpalety zazwyczaj uzupełnia się tynkiem. Wykonanie gładzi gipsowych i malowania czy też wykonanie nowych tynków od zewnątrz leżą po stronie inwestora, który albo wykonuje je we własnym zakresie albo zleca fachowcom z danej dziedziny.

Zdemontowane okna w zależności od ustaleń w umowie zabiera ekipa montażowa lub klient utylizuje we własnym zakresie. Wszystko w zgodzie z ogólnie przyjętymi przepisami.

Jeżeli podczas wymiany okien powstaną inne odpady w postaci gruzu, folii, tynków Inwestor zobowiązany jest do zamówienia odpowiedniego kontenera budowlanego lub samodzielny wywóz do lokalnego PSZOK.

Prawidłowo zamontowane okna po montażu powinny być też prawidłowo wyregulowane. Tą czynność inwestor w trakcie użytkowania może wykonywać we własnym zakresie, montażyści zaprezentują podczas odbioru jak ją wykonywać. Instrukcja regulacji jest też dołączona do karty gwarancyjnej. W przypadku problemu z regulacją można skontaktować się z salonem Oknoplast. Podczas odbioru zalecamy sprawdzenie stolarki, poprawności ich działania. Każdorazowo po zakończeniu montażu Inwestor podpisuje protokół odbioru, jeżeli ma jakiekolwiek uwagi, np. w postaci uszkodzenia mechanicznego należy to na protokole umieścić.

Tak. Z programu Czyste Powietrze, które w styczniu 2023 zostało znowelizowane.
Zgodnie z tymi zmianami możliwe jest uzyskanie dofinansowania w trzech progach – do 40%, do 70%, a nawet do 100% zwrotu kosztów inwestycji! W zależności od dochodu osiąganego w gospodarstwie domowym przysługuje dany próg dofinansowania.

Kwota jaką można uzyskać to nawet 135 tys. zł.

Dla wielu osób jest to istotne, ponieważ inwestuje się na długie lata. Warto czytać karty gwarancyjne i nie dać się wprowadzić w błąd. Oknoplast udziela na okna 7-letniej gwarancji, na montaż udzielamy oraz 2–letniej gwarancji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Dostawców stolarki jest wielu. Każdy chwali swoje i na pewno każdy produkt znajdzie swojego nabywcę. To, na którego Ty się zdecydujesz zależy od Twoich oczekiwań i priorytetów. Tak jak w każdej branży, tak i w stolarce standard gotowego wyrobu bywa różny. Zachęcamy też do dokładnego weryfikowanie jakości montażu. Produkt i montaż powinien być traktowany jako całość. Nie da się tych dwóch czynników potraktować odrębnie.

Kolejna kwestia to funkcja okien. Ich izolacja cieplna, akustyczna, antywłamaniowość, kompatybilność z systemem inteligentnym domu, dopasowanie do mieszkańców z niepełnosprawnością ruchową czy też osób starszych, bezpieczeństwo dzieci. Te wszystkie czynniki również mają wpływ na wybór konkretnego rozwiązania.

Poniżej opisujemy kilka, naszym zdaniem najważniejszych cech, na które należy zwrócić uwagę przy wymianie stolarki.

ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ – to właśnie po to wymienia się okno. Ma być energooszczędne. Żeby takie było powinno spełniać kilka wymogów. Całe okno i każdy z jego elementów ma się charakteryzować dobrym współczynnikiem przenikania ciepła oraz powinno być szczelne i dobre statycznie (nie wyginać się podczas podmuchu wiatru czy różnicy temperatur). Aby tak było należy zastosować odpowiednio ciepłe i stabilne profile, energooszczędne pakiety szybowe wyposażone z ciepłe ramki, odpowiednią ilość uszczelek.

Na jakie parametry okien zwrócić uwagę i jak je rozumieć?

Uw, czyli współczynnik przenikania ciepła dla całego okna mówi o tym, ile ciepła przepuszcza okno jako całość. Wskazywany jest na podstawie wzoru, dlatego należy zwrócić też uwagę na pozostały parametry, takie jak przepuszczalność powietrza, przepuszczalność wody czy parcie wiatru. Im niższa wartość Uw tym teoretycznie cieplejsze okno, warunkiem jest niska podatność na wyginanie. O oknach energooszczędnych możemy mówić w przypadku, gdy współczynnik Uw wynosi 0,9 W/m2K lub mniej.

Zwróć uwagę jakie parametry podawane są w ofertach. Jeżeli, któregoś brakuje dopytaj o niego. Jeżeli nie otrzymasz odpowiedzi na to jakie okno posiada parametry przepuszczalności powietrza zastanów się, czy warto ryzykować.

Rw, czyli współczynnik izolacyjności akustycznej okna to kolejny istotny czynnik, szczególnie jeżeli mieszkasz w centrum lub w innym głośnym miejscu. Parametr Rw im wyższy, tym mniej hałasów z zewnątrz dostanie się do pomieszczenia. Oczywiście bardzo istotny jest też montaż i zastosowanie specjalistycznych materiałów izolacyjnych o dobrych parametrach cieplnych i akustycznych.

BEZPIECZEŃSTWO – okna mogą być wyposażone w elementy antywłamaniowe, takie jak szyby czy okucia. Jeżeli więc jest to dla Ciebie ważna kwestia dopytaj o możliwości wykonania. Podwyższony poziom antywłamaniowości może dotyczyć całego okna lub np. wyłącznie okuć.

Jeżeli chcemy nieco utrudnić włamanie można wyposażyć okna w okucia w klasie RC1 lub RC2. Oznacza to, że okucie posiada więcej zaczepów anywłamaniowych w zalezności od klasy oraz gabarytu okna. Standardowo takie okucie posiada klamkę z kluczem.

Jeżeli chcemy aby całe okno stanowiło barierę dla włamywacza można je dodatkowo wyposażyć w szybą antywłamaniową w klasie P4. Oznaczenie P4 to 2 szyby sklejone ze sobą czterema warstwami folii PVB. Nie bez znaczenia w tej sytuacji pozostaje specjalistyczny montaż.

Coraz częściej nasi klienci decydują się na kontraktrony wbudowane do okna na etapie produkcji. Okno wówczas połączone jest s domowym systemem alarmowym.

Należy wiedzieć, że każda z klas stanowi dodatkową ochronę przed włamaniem, jednak nie daje 100% gwarancji ochrony. Jedynie utrudnia włamanie poprzez wydłużenie czasu dostania się do wewnątrz.

DESIGN – wygląd stolarki i jej funkcje to kolejna istotna kwestia. Obecnie mamy możliwość spersonalizowania wyglądu okna, rozmiaru oraz jego funkcji. Duży wybór oklein, sposobów otwierania pozwala dopasować konstrukcje do oczekiwań naszych klientów. Zastanów się nad swoimi oczekiwaniami i dopytaj o możliwości wykonania.

SERWISOWANIE – zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zapytaj w salonie producenta okien o warunki dotyczące gwarancji i serwisu. Upewnij się, co dokładnie wchodzi w zakres bezpłatnego serwisu, a za jakie usługi trzeba będzie dopłacić w razie potrzeby.

 



Dlaczego warto wybrać okna Oknoplast

DOŚWIADCZENIE – to stabilny producent działający na rynku od ponad 28 lat. Stawia wysokie wymagania względem swoich partnerów odnośnie jakości obsługi oraz montażu.

POTWIERDZONA JAKOŚĆ – jakośc okien Oknoplast potwierdzona jest prestiżowymi międzynarodowymi certyfikatemi, między innymi IFT Rosenheim Certificate. Oknoplast posiada własną linię produkcyjną i dział kontroli jakości, który nie akceptuje nawet najmniejszych odstępstw od wyśrubowanych standardów marki.

GWARANCJA – Oknoplast udziela 7-letniej gwarancji na okna. To jeden z najdłuższych okresów gwarancyjnych na polskim rynku!

PERSONALIZACJA – OKNOPLAST tworzy okna dla Ciebie. Każde zamówienie jest indywidualne, dlatego możesz swobodnie wybierać spośród kształtów ram, faktur czy kolorów, a Oknoplast przygotuje Twoje wymarzone okna.

WSPARCIE Nie martw się, że czegoś nie wiesz – z chęcią udzielimy Ci wsparcia. Pomożemy uzyskać dofinansowanie z programu “Czyste powietrze”, a także służymy radą w kwestii wyboru najlepszych dla Ciebie rozwiązań.