Prawidłowy – szczelny – montaż okien

Wpisy

Dlaczego standardem powinien być  montaż warstwowy okna?

Poprzez tradycyjne uszczelnienie złącza okiennego rozumiemy wciąż jeszcze stosowany montaż „na piankę”, często błędnie argumentowany niższą ceną końcową usługi. Od powszechnie używanych pianek poliuretanowych oczekuje się aby spełniały rolę izolatora termo-akustycznego, lecz aby spełniały ją dobrze w całym okresie użytkowania okna, a nie jedynie w początkowej fazie od jego zakupu, izolator należy odpowiednio zabezpieczyć. Pianka poliuretanowa stanowi wprawdzie skuteczną izolację termo-akustyczną, lecz użyta w pojedynkę, nie jest zdolna spełnić wszystkich wymagań stawianych złączu. Nabywca nie powinien zadowolić się faktem, że uszczelnienie złączy dobrej jakości okien, które nabył, zostało wykonane wyłącznie z użyciem pianki poliuretanowej oraz tynku. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy technicznej i wymaganiami stawianymi złączu okiennemu, taki sposób montażu uznawany jest za nieprawidłowy i skutkuje przykrymi następstwami takimi jak zimne przewiewy czy pleśń w strefach przyokiennych.

Nabywca, który staje w obliczu zakupu energooszczędnego okna, w późniejszej roli użytkownika będzie oceniał okno wraz z usługą zespolenia go z bryłą budynku i wszelkie problemy, które są następstwem wadliwego montażu przypisze do okna. Dobry montaż stanowi zatem formę „polisy ubezpieczeniowej” dla nabywcy. O ile łatwo jest wymienić pakiet szybowy, który został porysowany w czasie transportu czy wyregulować okno, tak błędy popełnione przez ekipę montażową bywają bardzo kosztowne. Niejednokrotnie wiąże się to z demontażem i ponownym montażem okien, a w konsekwencji zniszczeniem fragmentu elewacji i wykończonych wnęk okiennych.

Zakup energooszczędnych okien to dopiero połowa sukcesu, gdyż z dobrodziejstwa jego właściwości użytkowych, możemy czerpać tylko wówczas gdy zostało ono prawidłowo zamontowane mechanicznie i właściwie uszczelnione.

Jak uniknąć kosztów na skutek błędów montażu okien?

Nieprawidłowo zaprojektowane czy wbudowane okno może w znaczny sposób stracić na funkcjonalności, termice czy szczelności. Będzie się źle otwierać, posiadać nieszczelności na styku rama – skrzydło, rama – mur, czy też mogą pojawić zagrzybienia w sprzyjających temu warunkach.
Koszty poprawy polegającej na ponownym demontażu i montażu, rozkuciu i ponownym wykonaniu szpalet lub w ostateczności wymiany stolarki na nową mogą być dotkliwe.
Sam montaż nawet najlepszy przy błędach projektowych lub złym dobraniu konstrukcji przez firmę sprzedającą nie zapewni, że okno spełni oczekiwania inwestora. Dlatego podpowiadamy na co zwrócić uwagę na poszczególnych etapach procesu inwestycyjnego, którego elementem jest stolarka okienna:

Projektant, architekt, inwestor

prawidłowo zaplanował sytuację montażową – usytuowanie okna w ościeży lub ociepleniu budynku

Sprzedawca okien

występujący w roli dostawcy usługi montażu okien, dostarczył na plac budowy zestaw produktów umożliwiający realizację zadania

Monter

zadbał o odpowiednie przygotowanie ościeży i wyrównanie glifów jeśli wymagała tego sytuacja montażowa, wykonał wszelkie czynności wokół montażu mechanicznego i uszczelnienia złącza bez usterek

Użytkownik

dba o ogrzewanie pomieszczeń i sprawność wentylacji (wymiany powietrza na świeże) w budynku

Na czym polega prawidłowy szczelny montaż okien?

Szczelny montaż okien potocznie nazywany ciepłym montażem polega na zastosowaniu trzech warstw materiałów na styku rama okna – mur. Materiałów do szczelnego montażu jest sporo, należy bacznie przyglądać się temu, co oferując sprzedawcy w odniesieniu do tego, z czego wykonany jest budynek. Folie (membrany) okienne, taśmy rozprężne, folie w płynie. To na dzień dzisiejszy dostarcza nam rynek, niektóre bardzo wysokiej jakości i doskonałych parametrach izolacyjnych i odporności na czynniki zewnętrzne.

Jakie funkcje spełniają poszczególne elementy montażu trójwarstwowego?

Warstwa zewnętrzna

Paroizolacyjne folie lub taśmy zewnętrzne chronią wewnętrzną warstwę termiczną (najczęściej piankę polierutanową) przed działaniem czynników zewnętrznych, deszczu, wiatru oraz promieniowania UV. Folie czy taśmy zewnętrzne, zabezpieczają przed dostawaniem się wilgoci do wewnątrz izolacji, jednocześnie umożliwiają odprowadzenie z niej wilgoci na zewnątrz. Dzięki takiej funkcji pianka polierutanowa pozostaje zawsze sucha i nie straci swoich właściwości przez wiele lat.

Warstwa środkowa – Izolacja termo-akustyczna

Nawet najlepsza pianka polierutanowa niezabezpieczona od strony zewnętrzne i wewnętrznej prędzej czy później zacznie tracić swoje właściwości. Co gorsza jeżeli dostanie się do niej wilgoć bez możliwości odparowania, stworzą się doskonałe warunki do rozwoju pleśni, w obrębie okna i wewnątrz muru. Warstwa wewnętrzna to izolacja termiczna i akustyczna, pianka czy taśma rozprężna obligatoryjnie powinna być zabezpieczona dodatkowymi warstwami izolacji wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Warstwa wewnętrzna

Od strony wewnętrznej budynku piankę należy zabezpieczyć materiałem paroszczelnym. Tak aby ciepłe, wilgotne powietrze z pomieszczenia nie przedostawało się do środka. Warstwa wewnętrzna powinna być zawsze sucha aby spełniała swoje właściwości izolacyjne.

MONTAŻ NIEPEŁNY CZYLI NIEPRAWIDŁOWY

———————————————————————-

Na zewnątrz:

– (minus) brak folii zewnętrznej, zacinający deszcz wnika do izolacji termicznej

– (minus) pianka (materiał izolacji termicznej i akustycznej) wyeksponowana jest na działanie promieni UV

Przestrzeń wewnątrz spoiny:

– (minus) wilgoć w materiale izolacyjnym (pianka doskonale chłonie wodę) powoduje powstawanie skroplin na izotermie 10°C (punkt rosy). Takie materiał nie tylko nie izoluje, tworzy doskonałe warunki do rozwoju pleśni.

Wewnątrz:

  • (minus) wilgoć z wnętrza domu przy braku zabezpieczenia pianki polierutanowej materiałem paroszczelnym powoduje gromadzenie się jej w izolacji.

MONTAŻ PRAWIDŁOWY

————————————————————————–

Na zewnątrz:

+ (plus) dzięki folii na zewnątrz zacinający deszcz nie wnika już do spoiny

+ (plus) folia zewnętrzna powstrzymuje przepływanie zimnego powietrza do wnętrzaz

+ (plus) dzięki trójwarstwowej izolacji hałas nie przenika do wnętrza (izolacja akustyczna)

+ (plus) folia zewnętrzna chroni izolator termo-akustyczny przed promieniowaniem UV, czyli degradacją

Przestrzeń wewnątrz spoiny:

  • (plus) dzięki folii na zewnątrz i wewnątrz izolacja termiczna pozostaje sucha, skropliny nie występują na izotermie 10°C (punkt rosy)

Wewnątrz:

+ (plus) ciepłe powietrze nie ucieka na zewnątrz ponieważ izolator termiczny jest właściwie zabezpieczony

+ (plus) wilgoć z pomieszczenia nie wnika do izolacji