Drzwi energooszczędne
Drzwi energooszczędne w dobie budownictwa pasywnego czy wysokoenergetycznego to standard. Stosując materiały budowlane o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych, elementy stolarki również muszą im dorównywać. Kolejną kwestią są aktualne przepisy dotyczące wymagań energetycznych w nowych i termomodernizowanych domach. Zmierzamy do zminimalizowania emisji szkodliwych gazów i substancji wydobywających się podczas spalania paliw stałych. Inwestorzy coraz częściej decydują się na ogrzewanie swoich nowych i remontowanych budynków za pomocą instalacji odnawialnych źródeł energii, tj. pomp, ciepła czy fotowoltaiki. Stolarka budowlana w takich budynkach ma ograniczyć do minimum straty ciepła, dlatego jej właściwy dobór oraz prawidłowy montaż są niezwykle istotne.
Współczynnik przenikania ciepła w drzwiach energooszczędnych
Czym charakteryzują się drzwi energooszczędne? Przede wszystkim niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Wytyczne zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury mówią, że nie może on przekroczyć 1,3 W/m2K. Jest to obligatoryjne przy montażu drzwi w nowym domu lub jeżeli zamierzamy uzyskać dofinansowanie w programie Czyste Powietrze. Oczywiście to jest wymagane minimum, natomiast im niższy współczynnik tym lepiej.
Jak zbudowane są drzwi energooszczędne
Niezwykle istotna jest konstrukcja drzwi, współczynnik przenikania ciepła wylicza się według wzoru i nie bierze on pod uwagę wielu istotnych parametrów konstrukcyjnych. Bardzo ważna jest statyka drzwi. Solidna konstrukcja zapewni drzwiom stabilność, ograniczy ryzyko wypaczeń skrzydła i ościeżnicy, co wpłynie na ograniczenie strat ciepła. Dobór odpowiedniego zamka wielopunktowego również wpływa na szczelność konstrukcji. Biorąc pod uwagę powyższe, nie zawsze bardzo grube skrzydło drzwiowe będzie oznaczać dobry wybór.
Z jakich materiałów są zbudowane energooszczędne drzwi? Otóż można je wykonać we wszystkich dostępnych konstrukcjach, pod warunkiem zachowania odpowiedniej technologii produkcji. W drzwiach stalowych i aluminiowych konieczne jest zastosowanie przegród termicznych zarówno w ościeżnicy jak i w skrzydle. Ościeżnica powinna być bardzo stabilna, to na niej skupiają się naprężenia podczas otwierania i zamykania skrzydła. Dlatego warto dopłacić do lepszego rozwiązania jeżeli jest taka możliwość.
Drzwi drewniane czy kompozytowe to również doskonałe rozwiązanie. Oczywiście tutaj również należy zwrócić uwagę na wiele parametrów konstrukcyjnych takich jak izolację, zamek, zastosowane pakiety szybowe, progi.
Jakie drzwi energooszczędne wybrać
Wybór drzwi energooszczędnych ma sens pod warunkiem wykonania prawidłowego montażu. Aktualne przepisy jasno określają standard usługi, montaż musi być szczelny. Zapewnić to mogą dedykowane materiały w postaci foli czy taśm paroizolacyjnych. Tylko przy takim montażu możemy ograniczyć do minimum mostki termiczne dookoła ościeża okien i drzwi. Należy też pamiętać o właściwej podbudowie pod progiem w postaci systemowego poszerzenia lub innego dedykowanego materiału np. purenitu. Materiał te musi być bardzo stabilny, pamiętajmy, że z drzwi każdego dnia korzysta się wielokrotnie. Próg bez względu na konstrukcję pod ciężarem będzie się uginał więc jego podpora musi być bardzo stabilna. Niedopuszczalne jest stosowanie xps (styroduru) , nawet tych profilowanych, z pewnością poddadzą się w szybkim czasie i spowodują przewiewy w okolicy progu.
Producenci stolarki oraz salony sprzedaży oferują bardzo duży wybór oraz standard drzwi wejściowych. Niezwykle istotna jest wiedza oraz doświadczenie doradców.
Cena drzwi to ważny czynnik przy wyborze produktu. Za lepszy należy zapłacić więcej, to samo dotyczy montażu. Warto więc zadać sobie pytania, jak jak ważny jest właściwy wybór, jak wpłynie na codzienne użytkowanie oraz ewentualne oszczędności.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą drzwi zewnętrznych dostępnych w salonie PRIM w Dębicy. Oferujemy sprzedaż i montaż na terenie Dębicy, Mielca, Tarnowa i okolicznych powiatów.